Sojenje sodniku Esad Ćehajić se je kriminalistom zdel pošten
Ljubljana – S podrobnim zaslišanjem kriminalista Stanka Pungerčarja se je včeraj na tukajšnjem okrožnem sodišču nadaljevalo sojenje celjskemu sodniku v suspenzu Milku Škobernetu, Esadu Ramiću in Marjanu Salobirju, ki jim tožilstvo očita jemanje podkupnine.
Spomnimo, preiskovalci so prišli na sled trojici po prijavi Esada Ćehajića. Ta je pisal o domnevni podkupljivosti sodnika Milka Škoberneta, češ da bi ta v zameno za podkupnino odpravil mednarodno tiralico zanj (osumljen je bil kaznivih dejanj, povezanih s prostitucijo in goljufijami). V preiskavi sta se nato znašla še Esad Ramić in Marjan Salobir, ki sta imela menda vlogi posrednika.


Škoberne je tako, sodeč po obtožnici, od Ćehajića prejel 9000 evrov podkupnine, domnevno je še zahteval 50.000 evrov oziroma pozneje 40.000. V zameno za denar je obljubil, da bo uredil, da se mu predodeli Ćehajićev spis in da bo zadevo zaradi procesnih napak ustavil. Ramić in Salobir sta imela vlogi posrednikov. Kriminalisti so med policijsko preiskavo navidezno izročili 18.000 evrov podkupnine. Salobir je denar razdelil in 8000 evrov izročil Škobernetu, 5000 Ramiću, 5000 evrov pa obdržal zase.


Ko je kriminalist Stanko Pungerčar najprej opisal, kako je primer konec leta 2010 prišel na površje in kako je potekalo sodelovanje s Ćehajićem, sta ga obramba in obtoženi Škoberne zasula z vprašanji. Obrambo je zanimalo predvsem, zakaj je kriminalist med preiskavo domnevnega podkupovanja enkrat odšel na mejni prehod Obrežje, kjer so hrvaški mejni policisti Ćehajića zadržali. "Ćehajić me je nekega večera poklical, da so ga na mejnem prehodu zadržali hrvaški policisti, to pa je povezoval z njegovo vlogo. Odpeljal sem se na Obrežje, da to preverim, poklical pa sem tudi kriminalista z uprave kriminalistične policije v Celju, ki je prav tako odšel na Obrežje. Ob prihodu tja je bil Ćehajić že izpuščen, šlo pa je samo za neko preverjanje podatkov. Nič resnega," je pojasnil.


Škoberne se je obregnil v uradni zapisnik o zaslišanju Ćehajića, saj tam manjka del pravnega pouka, da stori kaznivo dejanje tudi tisti, ki daje podkupnino. Kriminalist natančno ni vedel, zakaj tega ne piše, a je zatrdil, da so ga o tem seznanili. Sicer pa je kriminalist pojasnil, da so imeli Ćehajića glede očitkov podkupovanja za poštenega kljub sumom kaznivih dejanj, ki jih je imel na grbi.


Ko je Škoberne med zasliševanjem spraševal priče o nekaterih podatkih iz sodnega spisa, je vmes posegla sodnica Vladislava Lunder in Škoberneta opozorila, naj pove, kje so določena dejstva, ki jih navaja, zapisana. Pri tem je izstrelil: "Sodišče mora spis poznati, sem vam to jaz dolžan povedati?" V nadaljevanju pa je pristavil celo: "Verjamem, da se zdaj vrhunsko sprenevedate." Jutri bo o domnevni podkupljivosti sodnika predvidoma spregovoril Esad Ćehajić.


Še en kazenski postopek


Škoberne se bo moral na mariborskem okrajnem sodišču zagovarjati zaradi domnevne krive izpovedbe v nekem kazenskem postopku, ko je bil zaslišan kot priča. Obtožni predlog mu je bil vročen, glavna obravnava oziroma predobravnalni narok pa še ni razpisan. Medtem pa je slovenjgraško tožilstvo zavrglo kazensko ovadbo zaradi obrekovanja in kršenja posebnih odločb, ki govorijo o ovadbah uradnih oseb in ki jo je bil Škoberne vložil proti predsednici celjskega višjega sodišča po tem, ko ga je ta ovadila zaradi krive izpovedbe na podlagi ugotovitev službenega nadzora.

Vir: Delo